Classroom 11.7 i polskie litery

Posted by jadamski413@gmail.com on 21-Mar-2018 19:22

Witam wszystkich - jestem nowy i na forum i w Developer Studio.

Zainstalowałem ClassRoom 11.7 (Product Name:  Progress Dev Studio OE) i po uruchomieniu "GUI Procedure Editor" nie mogę wpisywać polskich liter.

Instalowałem to z językiem polskim. Poniżej podaję zawartość pliku "startup.pf"

-cpinternal 1250
-cpstream 1250
-cpcoll Polish
-cpcase Basic
-d dmy
-numsep 46
-numdec 44

Mam Windows 10 Pro - wersja polska 64 bity i we wszystkich innych miejscach (np. Notepad.exe) mam polskie litery. Nawet w edytorze, jak zrobiłem sobie makro (alias o treści: [message '%(tekst)' view-as alert-box information title 'Informacja'.]) , jak pojawia się okienko na wpisanie tekstu komunikatu, to mogę wpisywać polskie litery.

W rejestrze systemu mam w grupie "Proedit" zdefiniowane hot-key'e np.

CompilerMessages =  CTRL-E

Cut = CTRL-X

List = CTRL-L

I dokładnie tak to działa, jak nacisnę prawy Alt z literami odpowiednio "E", "X" czy "L" - jak w powyższym przykładzie.

Czy ktoś zna rozwiązanie ???

All Replies

Posted by Piotr Tucholski on 22-Mar-2018 08:25

Witam. Tzw. Slick Editor, czyli edytor tradycyjny był dostarczany w wersji 64-bit bez możliwości kodowania w utf-8 i prawdopodobnie w językach srodkowoeuropejskich. Miało się to zmienić  w 11.7 ale nie mam pewności czy zostało to zrealizowane. Poza tym Slick Editor dostarczany z produktem Developer Studio for OE jest okrojony: bez kolorowania i zamiany składni na duże litery. Radzę przestawić się na edytor w Dev Studio, który daje o wiele więcej możliwości niż tradycyjny edytor.

Posted by jadamski413@gmail.com on 22-Mar-2018 09:29

Dzięki za info.

Mój edytor koloruje, robi wcięcia, ma macra (aliasy), tak, jak edytor z wersji 9.1D,

Zastanawia mnie jednak coś innego - dlaczego przy użyciu makra o nazwie "mmm" (wpisałem sobie w alias w opcjach edytora):

                   message '%(tekst)' view-as alert-box information title 'Informacja'.

po wpisaniu w nowej linii edytora mmm i naciśnięciu spacji pojawia się okienko, w którym polskie litery są dostępne?

Posted by Marek Bujnarowski on 22-Mar-2018 13:13

Jaki font ma pan wybrany w edytorze?

proc editor -> buffer -> font -> choose font 8, set script to central european

Posted by Adam R on 23-Mar-2018 03:47

Podłączę się do tematu :)

Czy da się skonfigurować Progress Developer Studio for Openedge v. 11.7 w taki sposób, aby prawidłowo wyświetlał plik zakodowane w stronie kodowej Mazovia?

Wciąż pracujemy na Progressie 10.*, ale chcielibyśmy się przesiąść na Progressa 11.7 i programować w Dev Studio zamiast w Progressowym Edytorze.

Niestety, mam bardzo dużą ilość plików z kodem źródłowym zakodowanym w Mazovii...

Sesje Progressa w naszej aplikacji są uruchamiane z parametrami:

-cpinternal 1250

-cpstream   Mazovia

Czy nie będzie rozjazdu z kodowaniem polskich znaków w plikach utworzonych/zmodyfikowanych i skompilowanych w Dev Studio (strona 1250), a następnie uruchomionych w aplikacji wystartowanej z w/w parametrami?

A może kod, przed wgraniem do klienta, należy przekompilować w sesji z odpowiednimi parametrami

-cpinternal oraz -cpstream?

Posted by jadamski413@gmail.com on 24-Mar-2018 11:31

Mam "Font nr: 2" - i przepisane z "Edytora rejestru" (regedit): Courier New, size=8

Zrobiłem też doświadczenie:

1. "Procedure Editor"  -> Option -> Default Fint...

2. Ustawiłem się na czcionce nr 10.

3. Wybrałem "Edit"

4. Po czym wybrałem:

 - Czcionka: Courier New

 - Styl czcionki: Zwykła

 - Rozmiar: 10

 - Skrypt: Środkowoeuropejski

5. Kliknąłem "OK"

6. Kliknąłem: "Save Font Settings", a następnie "OK", co spowodowało przypisanie nowej czcionki do edytora.

Niestety bez polskich liter

Zamknąłem edytor, ponownie go odpaliłem i nadal brak polskich liter.

Sprawdziłem edytor rejestru:

-  PSC -> PROGRESS -> x64 -> 11.7 -> Proedit -> EditorFont -> 10

-  PSC -> PROGRESS -> x64 -> 11.7 -> fonts -> font10 -> Courier New, size 10

Posted by jadamski413@gmail.com on 24-Mar-2018 11:53

Miałem ten sam problem u znajomego. Miał kodowanie w Mazovii, więc napisaliśmy prostą procedurę pobierającą pliki z katalogu i dla każdego pliku była przeróbka wszystkich znaków Mazovii na 1250. Nie w oparciu o strony kodowe, co byłoby eleganckie, ale prymitywnie:

asc(134) -> asc(185) = ą

asc(143) -> asc(165) = Ą

itd.

This thread is closed