Telerik

Posted by Piotr Tucholski on 27-Mar-2015 16:05

Wiecie zapewne, że Progress kupił bułgarska firmę Telerik

Jest to kolejny krok w kierunku rozwoju interfejsu aplikacji webowych i nie tylko.

Telerik oferuje szereg produktów np. Kendo UI do rozwoju lekkiego interfejsu webowego (HTML, JavaScript), Telerik Reporting (nazwa mówi sama za siebie), zaawansowane kontrolki .NET i inne.

Warto skorzystać z demo ew. pobrać wersje trialowe. Należy spodziewać się integracji produktów Telerika z OpenEdge.

All Replies

Posted by Piotr Tucholski on 31-Mar-2015 09:47

Podłączyłem źródło danych odbc spots2000 do Telerik Reporting i utworzyłem prosty raport (zał. zrzut z ekranu).

Porównując z Crystalem  Telerik jak na razie mnie nie zachwycił. Ma on 2 tryby pracy standalone i poprzez Visual Studio. Ja wypróbowałem ten pierwszy. Dla mnie Crystal jest bardziej przejrzysty, intuicyjny, ale chętnie przeczytałbym Wasze opinie. Instalacja zabiera naprawdę mało czasu więc próbujcie, testujcie i dajcie znać.

A może korzystacie z innych rozwiązań raportujących? Mnie interesują najbardziej te, które da się osadzić w aplikacjach progressowych.

Posted by marekk on 22-Apr-2015 09:17

Czy może Pan opisać te produkty Telerika, które można (będzie można) wykorzystać z Progressem?

Jak będzie można ich używać? Dziękuję.

Posted by Kinga Janca on 22-Apr-2015 09:58

Obecnie przechodzimy ostatnia faze integracji UI Telerika z Rollbase'em i Progressem, co przeksztalca sie w najbardziej kompletna platforme do kreowania aplikacji mobilnych.

Ponadto, wiekszosc produktow stworzonych przez Telerik jest nadal dostepna samodzielnie. Jezeli jest Pan zainteresowany tym tematem, mozemy porozmawiac bezposrednio - moj adres: kdomansk@progress.com, telefon +316 11 53 02 11. Prosze dac znac.

Posted by Kinga Janca on 23-Apr-2015 10:42

bardzo ciekawy webinar pokazujacy, jak mozna modernizowac istniejaca aplikacje w openedge za pomoca Kendo-UI. Jezeli jeszcze nie widzial Pan tego materialu, zapraszam do obejrzenia.  

community.progress.com/.../2437.webinar-modernize-your-existing-openedge-applications-with-kendo-ui.aspx

Posted by gkarol on 23-Apr-2015 13:58

A jak, wykorzystując tą ciekawą technologię opartą o REST, "wyciągać" dane z wielu tabel ? Czy trigery w OE DB działają przy dostępie tą metodą ?

Posted by Piotr Tucholski on 26-Apr-2015 02:59

Tworząc serwis mobilny dla REST, definiuje się klasę, w której źródłem danych jest ProDataSet (lub tabela tymczasowa). Obiekty PDS mogą zawierać dane z kilku tabel. Można dla nich zdefiniować trygery dla dużo więcej zdarzeń niż dla tabel w bazie na poziomie słownika.

Posted by gkarol on 26-Apr-2015 04:33

Super ! To mi umknęło. Jeśli źródłem danych może być ProDataSet to wykorzystując REST z Pacific Server można pisać  prawdziwe aplikacje, a nie tylko raporty. A jak korzystać z REST w php ? Jest jakaś biblioteka ?

Posted by Piotr Tucholski on 27-Apr-2015 02:11

Tego niestety nie wiem, ale polecam przerobić workshop step-by-step, który można znaleźć pod adresem podanym wyżej przez Kingę.

Posted by Piotr Tucholski on 27-Apr-2015 02:25

Panie Marku, opis wszystkich produktów Telerika można znaleźć na ich stronie: http://www.telerik.com/.

O Telerik Reporting pisałem wyżej.

DevCraft to środowisko deweloperskie do tworzenia bogatego interfejsu .NET. Jeden z naszych klientów używa od dawna kontrolek Telerika, tworząc naprawdę świetne interfejsy.

Produkty do tworzenia aplikacji mobilnych mają zastąpić istniejącą technologię w OE.

Chyba największe zainteresowanie związane jest z Kendo UI - technologią do tworzenia aplikacji internetowych. Jest ona oparta na JavaScript i HTML, więc warstwa www w takich aplikacjach jest "lekka".

Wykorzystanie tej metody dobrze pokazane jest w materiałach, do których link podała w tym wątku Kinga.

Co do integracji tych produktów z OpenEdge musimy wstrzymać się do wersji OE 11.6. Myślę, że informacje na ten temat pojawią się już b. niedługo.

Posted by gkarol on 27-Apr-2015 02:43

Pani Kingo,

świetny ten webinar. Więcej takich.

Obejrzenie daje więcej niż tony dokumentacji.

Posted by Piotr Tucholski on 27-Apr-2015 11:15

Przykładowy ekran prezentujący GridView z danymi Customer.

Posted by Piotr Tucholski on 27-Apr-2015 11:48

Inny przykład z tego samego workshopu.

Posted by Andrzej_Sz on 14-Aug-2015 10:00

Próbuję powtórzyć "krok po kroku" demo, zgodnie z instrukcją. Problem pojawia się już na samym początku - brak domyślnej instancji Pacific Server (oepas1). Po "ręcznym" utworzeniu w OE Explorerze nadal nie można dodać go w Dev Studio gdyż brakuje informacji w "ABL Application".

Posted by Andrzej_Sz on 17-Aug-2015 10:05

Utworzyłem instancję PAS za pomocą polecenia 'proenv' ale nie startuje ona w środowisku Studio. Czy instalacja Dev Studio powinna tworzyć domyślną instancję PAS ?

Posted by Piotr Tucholski on 18-Aug-2015 09:13

Czy mówi Pan o demo step-by-step?

Pokażę jak to zrobić na naszym spotkaniu.

Posted by Andrzej_Sz on 18-Aug-2015 09:23

Tak, chodzi o to demo.

Posted by Piotr Tucholski on 18-Aug-2015 09:30

Proszę sprawdzić czy ma Pan dostęp do OE Explorer.

W explorerze po pierwszym wejściu trzeba zmienić hasło.

Trzeba pamiętać aby było ono aktualne w ustawieniach w Preferences w OE Dev Studio.

Załączam zrzut ekranowy. Jest tam przycisk Create Servers & Finish. Jeśli Pan go naciśnie powinny wygenerować się servery w tym pas.

Posted by Andrzej_Sz on 18-Aug-2015 09:43

Próbowałem już to zrobić ale tworzą się wszystkie serwery oprócz oepas1. Od początku instalacji jest problem z instancją Pacific Server. Moim zdaniem powinna się już wtedy utworzyć.

Posted by Piotr Tucholski on 19-Aug-2015 06:57

W takim razie proponuję to zgłosić do techsupportu.

This thread is closed