Rollbase - tworzenie aplikacji w chmurze

Posted by Piotr Tucholski on 23-May-2014 07:08

Wszystkich zainteresowanych technologiami tworzenia aplikacji w chmurze zachęcam do zapoznania się z produktem Rollbase, wchodzącym w skład infrastruktury Progress Pacific.

Polecam krótki film nt podstaw tworzenia przykładowych aplikacji:

[View:http://www.youtube.com/watch?v=Wmk4frNtGhU:0:0]

Rollbase może testować przez 30 dni. Zapisać można się pod adresem:

http://www.progress.com/products/rollbase/try-it

All Replies

Posted by Piotr Tucholski on 15-Jun-2014 10:21

Jeśli ktoś zapisał się na wersję testową to polecam krótki film o podstawach utworzenia prostej aplikacji na przykładzie systemu obsługi biblioteki. Przykład ten opisuje zdefiniowanie modelu danych i prostych relacji między obiektami.

[View:https://www.youtube.com/watch?v=mdumkKei_1A&feature=youtu.be:0:0]

Posted by Piotr Tucholski on 17-Jun-2014 15:05

Szykujemy serię prezentacji Rollbase dla polskich użytkowników technologii OE.

Jeśli ktoś chciałby aby konsultant przyjechał do niego nie tylko na obiad, ale także pokazać ciekawy produkt, to prosimy o kontakt.

Posted by gkarol on 18-Jun-2014 01:53

To może być ciekawa prezentacja. Kiedy można się umawiać ?

Posted by Piotr Tucholski on 18-Jun-2014 13:31

Wysłałem Panu wiadomość na email.

Posted by gkarol on 02-Oct-2014 08:54

Mam dwa pytania. Udało mi się podłączyć bazę Open Edge do DataDirect Cloude (DDC).

1.Jak zaimportować tabelę do DDC ?

2. W jaki sposób podglądać dane w RollBase po zaimportowaniu tabeli do DDC ?

Posted by gkarol on 02-Oct-2014 15:54

Jak spersonalizować aplikację w RB (RollBase) ? Posługując się przykładem z video prezentacjii, chodzi o to aby logująca się osoba widziała tylko swoje wypożyczone książki oraz tylko swoją historię zwrotów i wypożyczeń ?

Posted by gkarol on 03-Oct-2014 10:26

Przy tworzeniu obiektu ( opcja A new Object (with Tab) from an External Metadata),  a dalej DDC otrzymuje błąd :

System Error

[DataDirect][JDBC Cloud driver][OpenEdge] Tablica/Widok/Synonim - nie znalezione (7519)

ale obiekt i zakładka zostają utworzone.

Posted by Piotr Tucholski on 05-Oct-2014 06:08

1. Import tabeli. Możemy zaimportować tabelę external jeśli użyjemy zamiast domyślnej bazy danych RB własną bazę i dodamy metaschemat RB, jeśli połączymy się z własną bazą z DataDirect Cloud, jeśli użyjemy danych w arkuszu (spreadsheet) lub jeśli korzystamy z OpenEdge Service.

Wchodzimy do Application Setup, wybieramy Objects, następnie Import From i wybieramy rodzaj obiektu i tabelę.

2. Podgląd danych po zaimportowaniu.

Tworzymy nową aplikację typu: A new Application (including existing objects)

Wybieramy w Tabs nazwę zaimportowanej tabeli, czyli np: TABELA

w Core Objects: TABELA, Save.

W tabie TABELA klikamy strzałkę i wybieramy Object Definition,

klikamy Views i Edit

Podajemy nazwę widoku, wybieramy kolumny, warunki grupowania, sortowania itp.

W aplikacji możemy już podglądać dane wg zadanych kryteriów widoku.

3. Personalizacja aplikacji.

Widzę tu 2 rozwiązania. Pierwsze to zdefiniowanie uprawnień Permissions through Relationships, drugie to dodanie do tabeli z wypożyczonymi książkami pola ID użytkownika i dodanie zapytania, które pobierałoby do wyświetlenia tylko rekordy zalogowanego użytkownika. Oba pomysły trzeba oczywiście przetestować.

Posted by Piotr Tucholski on 24-Nov-2014 11:50

Mam uwagę dot. instalowania RB 64-bit. Otóż RB instaluje automatycznie JRE w wersji takiej jak instalka RB.  Wmoim przypadku było to więc JRE 64-bit. Ta Java może się "gryźć" z 32-bitową Javą zainstalowaną w systemie Win. JRE jest potrzebne aby działał Tomcat RB. I tutaj następna uwaga: instalowałem RB z licencji PSDN i okazało się że należy podać inne porty niż sugerowane, czyli zamiast 8830, 8831 - 8080, 8081. Jeśli ktoś będzie miał z tym kłopoty, proszę o kontakt.

Ja dodatkowo wyrzuciłem systemową Javę 32-bit i zastąpiłem ją 64-bitową wersją.

Jeśli ktoś na tej samej maszynie instaluje narzędzia deweloperskie OE, to pomiętajmy, że tutaj także zainstaluje się Tomcat i oddzielny JRE. Tomcat będzie pracował na porcie 8980.

Żeby tego nie pomieszać: Tomcat RB odpowiada za działanie RB. Tomcat w OE służy do obsługi serwisów, np. REST.

Posted by Piotr Tucholski on 17-Dec-2014 10:22

Jest już darmowe szkolenie z podstaw RollBase dostępne online:

wbt.progress.com/.../presentation.html

Można pobrać tez wszystkie instrukcje do ćwiczeń w pliku pdf.

Posted by Piotr Tucholski on 11-Jan-2015 07:27

Jest dostępna nowa wersja RollBase 3.1.3. Instalacja nie nastręcza trudności, ale warto zmienić domyślne porty dla Tomcata, tzn ustawić 8080 i 8081. Port dla zamknięcia (shutdown) pozostawić bez zmian.

Posted by Piotr Tucholski on 08-Jun-2015 13:23

Jestem świeżo po instalacji RB 3.2.2. Jeśli ktoś będzie miał problem z zalogowaniem się do systemu po instalacji to być może jest to ten sam bug co we wcześniejszej wersji: domyślne porty podczas instalacji są 8830 i 8831, a linki do systemu zawierają port 8080.

Jeśli tak, to zainstalujcie RB podając porty 8080 i 8081 (patrz post wyżej).

Posted by Piotr Tucholski on 11-Jun-2015 04:09

Małe sprostowanie, po uzyskaniu info z supportu. Instalacji na podstawie kluczy licencyjnych z psdn przebiega dokładnie tak jak opisałem powyżej (porty 8080, 8081) i nie jest to bug.

This thread is closed